انتشار هفتمین شماره دوفصلنامه علمی «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» توسط پژوهش های کاربردی برون مرزی صداوسیما

هفتمین شماره دوفصلنامه علمی و میان‌رشته‌ای «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» در 354 صفحه و مشتمل بر دوازده مقاله علمی- پژوهشی منتشر شد.

بر اساس این گزارش، پژوهشنامه رسانه بین‌الملل، نخستین نشریه علمی معاونت برون‌مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که توسط واحد پژوهش‌های کاربردی از سال 1395 منتشر می شود. بر اساس گواهی صادره از «کمیسیون بررسی نشریات علمی» وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» از شماره چهار (سال 1398) دارای رتبه علمی «ب» است.

در هفتمین شماره پژوهشنامه رسانه بین‌الملل به تعدادی از تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با فعالیت رسانه‌های برون‌مرزی پرداخته شده است.

عناوین مقالات هفتمین شماره «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» عبارتند از:

«ابعاد نقض حقوق‌بشر در محدودیت‌های دارویی ناشی از تحریم‌های واشنگتن علیه ایران؛ نحوه بازنمایی آن در رسانه‌های آمریکا»، «جمهوری آذربایجان در جنگ دوم قراباغ: اهداف و پیامدهای ژئوپلیتیکی (با تأکید بر رویکردهای رسانه‌ای)»، «مطالعه فعالیت‌ها و آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در جهان (با تأکید بر راهکارهای رسانه‌ای)»، «ابعاد سیاسی و رسانه‌ای حملات پهپادی انصارالله یمن علیه ائتلاف سعودی»، «دیدگاه نخبگان دانشگاهی و رسانه‌ای آمریکا به پیامدهای اقدامات ترامپ در سیاست داخلی و خارجی این کشور»، «تحلیل نشانه‌شناختی فمینیسم رسانه‌ای در رویکرد بی‌بی‌سی فارسی به مسائل زنان ایرانی»، «پراکندگی‌های قومی- مذهبی در رژیم صهیونیستی و جایگاه آنها در جامعه و سیاست (با تأکید بر راهکارهای رسانه‌ای)»، «نقش رسانه‌ها در جنگ‌های بین‌المللی از منظر ژان بودریار (مطالعه موردی: حمله آمریکا به عراق در 2003)»، «تشدید اسلام‌هراسی در اروپا: عوامل و پیامدها (با تأکید بر نحوه بازنمایی رسانه‌ای مسلمانان)»، «تأثیرات سیاسی و رسانه‌ای دیپلماسی سایبری آمریکا در ایران (با تأکید بر دولت باراک اوباما)»، «روابط آمریکا و عربستان سعودی در دوره ریاست‌ جمهوری جو بایدن؛ عوامل تعیین‌کننده و پیامدها (با تأکید بر پیشنهادهای رسانه‌ای)»، «نمایندگی سیاسی زنان و نسبت آن با فساد در چرخه زیست سیاسی (با تأکید بر نقش رسانه‌های بین‌المللی)».

تحلیل راهبردی موضوع بر اساس مبانی نظری، تبیین شاخص های رویکردی و رفتاری بازیگران، سناریوهای محتمل درباره موضوع از منظر آینده‌پژوهی، بازنمایی رسانه‌ای پدیده مورد مطالعه و پیشنهادهای رسانه ای برای دستگاه های مرتبط با دیپلماسی عمومی کشور با محوریت برون مرزی صدا و سیما، ارکان اصلی مقاله های علمی- پژوهشی مذکور را تشکیل می دهند.

پژوهشنامه رسانه بین الملل از شماره 7 (سال 1400)، به صاحب امتیازی مشترک معاونت برون مرزی صداوسیما و دانشگاه صداوسیما منتشر می شود. گروه اجرایی- علمی این نشریه میان رشته ای شامل دکتر پیمان جبلّی؛ رئیس سازمان صداوسیما و مدیر مسئول، دکتر احمد کاظمی؛ مدیر پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی و جانشین مدیر مسئول، دکتر محمدقلی میناوند؛ سردبیر و محمود ترابی اقدم؛ مدیر داخلی و کارشناس نشریه است. تعدادی از اساتید برجسته حوزه‌های ارتباطات، مدیریت رسانه، مطالعات رادیو و تلویزیون، روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل در دانشگاه‌های تراز اول کشور عضو هیئت تحریریه، هیئت مشاوران علمی و داوران پژوهشنامه رسانه بین‌الملل هستند.

آرشیو مقالات این نشریه علمی در پایگاه اختصاصی آن به نشانی http://imrl.arc.irib.ir و همچنین سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به آدرس http://arc.irib.ir  قابل دسترسی است.

پژوهشگران به ویژه در حوزه های ارتباطات سیاسی، مطالعات رادیوها و تلویزیون های بین المللی و روابط و حقوق بین الملل برای ارسال مقالات علمی- پژوهشی و طی کردن فرایند داوری می توانند به سایت های مذکور مراجعه نمایند.