انتشار ششمین شماره دوفصلنامه «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» توسط پژوهش های کاربردی برون مرزی صداوسیما

بر اساس این گزارش، پژوهشنامه رسانه بین‌الملل، نخستین نشریه علمی معاونت برون‌مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که توسط واحد پژوهش‌های کاربردی منتشر می شود.

در ششمین شماره پژوهشنامه رسانه بین‌الملل به تعدادی از تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با فعالیت رسانه‌های برون‌مرزی و با محوریت دیپلماسی پرداخته شده است.

عناوین مقالات ششمین شماره «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» عبارتند از:

«علل و عوامل افول آمریکا؛ بر مبنای الگوی تعامل چندجانبه پویا (به‌همراه پیشنهاد رویکردهای رسانه‌ای)»، «مقاومت و همه‌پرسی؛ شاخص‌های حل مسئله فلسطین بر اساس دیدگاه‌های مقام معظم رهبری (با ارائه رویکردهای رسانه‌ای)»، «دیپلماسی حمایتی جمهوری اسلامی ایران در قبال جمهوری آذربایجان از سال ۱۹۹۱ تا سال 2020 میلادی»، «راهبردهای ارتقای دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران برای برون‌مرزی صداوسیما»، «بایسته‌های محتوایی دیپلماسی رسانه‌ای ایران در مناطق روس‌زبان»، «تهدیدات امنیتی- نظامی کروناویروس و راه‌های مقابله با آن با رویکرد پدافند غیرعامل و قدرت رسانه»، «مسئولیت کیفری فردی مقامات عالی‌رتبه نظامی برای تجاوز سایبری و اعمال صلاحیت دیوان بین‌المللی کیفری بر آن (با تأکید بر رویکردهای رسانه‌ای)»، «رویکردهای گفتمانی شبکه‌های تلویزیونی آمریکا در مصاحبه با هفتمین رئیس جمهور ایران»، «چشم‌انداز و سناریوهای جایگاه طالبان در عرصه حکمرانی‌ آینده افغانستان (با تأکید بر رویکردهای رسانه‌ای)»، «ظرفیت‌های برون‌مرزی رسانه ملی در ارتقای دیپلماسی رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران (مطالعه موردی: منطقه خلیج فارس)»، «جایگاه افغانستان در طرح چینی ابتکار کمربند- راه (با تأکید بر راهکارهای رسانه‌ای)».

تحلیل راهبردی موضوع و تبیین مبانی نظری آن، تبیین شاخص های رویکردی و رفتاری بازیگران، سناریوهای محتمل درباره موضوع از منظر آینده‌پژوهی و پیشنهادهای رسانه ای برای دستگاه های مرتبط با دیپلماسی عمومی کشور با محوریت برون مرزی صدا و سیما، ارکان اصلی مقاله های علمی و پژوهشی مذکور را تشکیل می دهند.

پژوهشنامه رسانه بین الملل با هدف تقویت تعاملات با مراکز دانشگاهی و استفاده از پتانسیل های آنها در آینده پژوهی رسانه ای، ترویج مطالعات راهبردی – رسانه ای در تحقیقات منطقه ای و جهانی، تقویت تولید فکر در زمینه مباحث دیپلماسی عمومی و جنگ نرم، ترویج مطالعات راهبردی در عرصه‌های ارتباطات، مدیریت رسانه، روابط و حقوق بین‌الملل بویژه با محوریت دیپلماسی رسانه‌ای منتشر می شود.

مقالات منتشر شده در این پژوهشنامه در پایگاه‌های علمی نورمگز، سیویلیکا، پرتال جامع علوم انسانی و مگیران نمایه می‌شوند. تعدادی از اساتید برجسته حوزه ارتباطات، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل در دانشگاه‌های تراز اول کشور عضو هیئت تحریریه، هیئت مشاوران علمی و گروه داوران پژوهشنامه رسانه بین‌الملل هستند. همچنین گروه اجرایی آن شامل دکتر پیمان جبلّی، معاون برون مرزی و مدیر مسئول، دکتر احمد کاظمی، مدیر پژوهش های کاربردی برون مرزی و جانشین مدیر مسئول، دکتر محمدقلی میناوند، سردبیر و محمود ترابی اقدم، مدیر داخلی نشریه است.

آرشیو مقالات این نشریه علمی در پایگاه اختصاصی آن به نشانی http://imrl.arc.irib.ir و همچنین سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به آدرس http://arc.irib.ir  قابل دسترسی است.

پژوهشگران به ویژه در حوزه های ارتباطات سیاسی، مطالعات رادیو و تلویزیون های بین المللی و روابط و حقوق بین الملل برای ارسال مقالات و طی کردن فرایند داوری می توانند به سایت های مذکور مراجعه نمایند.