انتشار پنجمین شماره دوفصلنامه «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» توسط پژوهش های کاربردی برون مرزی صداوسیما

پنجمین شماره دوفصلنامه علمی و میان‌رشته‌ای «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» در 322 صفحه و مشتمل بر دوازده مقاله علمی و پژوهشی منتشر شد.

بر اساس این گزارش، پژوهشنامه رسانه بین‌الملل، نخستین نشریه علمی معاونت برون‌مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که توسط واحد پژوهش‌های کاربردی منتشر می شود.

در پنجمین شماره پژوهشنامه رسانه بین‌الملل به تعدادی از تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با فعالیت رسانه‌های برون‌مرزی پرداخته شده است.

عناوین مقالات پنجمین شماره «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» عبارتند از:

«ترور شهید سپهبد سلیمانی از منظر قواعد حقوق بین‌الملل و حقوق ‌بشردوستانه (با تأکید بر رسالت رسانه‌های برون‌مرزی)»، «مقایسه فضای ارتباطات سیاسی و رسانه‌ای دوران جنگ سرد و عصر کنونی»، «ابعاد جرایم جنگی آمریکا در افغانستان و امکان‌سنجی تعقیب آن در دیوان بین‌المللی کیفری (با تأکید بر رویکردهای رسانه‌ای)»، «امکان‌سنجی راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی ژاپنی برون‌مرزی صدا‌و‌سیما»، «جنبش جهانی تحریم اسرائیل؛ ماهیت، اهداف، دستاوردها و ارائه راهبردهای تبلیغی»، «رقابت‌های روسیه با ناتو و آمریکا در دریای سیاه و پیشنهادهای رسانه‌ای»، «بازنمایی رسانه‌ای همکاری ایران و روسیه در بحران سوریه در روزنامه‌های اصلاح‌طلب: مطالعه موردی روزنامه شرق»، «تحلیلی بر تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن از منظر حقوق بشردوستانه اسلامی و ارائه رویکردهای رسانه‌ای»، «چالش‌های روابط ترکیه و آمریکا در دوره ترامپ و پیشنهادهای رسانه‌ای»، «تحلیل بازنمایی سیل بهار 2019 در ایران در رسانه‌های بیگانه عربی»، «سیاست‌گذاری امنیتی آمریکا در مدیریت بحران‌های منطقه‌ای (2015-1991) (با تأکید بر رویکردهای رسانه‌ای)» و «تحلیل وضعیت اکوسیستم ارتباطی عراق».

تحلیل راهبردی موضوع و تبیین مبانی نظری آن، تبیین شاخص های رویکردی و رفتاری بازیگران، سناریوهای محتمل درباره موضوع از منظر آینده‌پزوهی و پیشنهادهای رسانه ای برای دستگاه دیپلماسی عمومی کشور با محوریت برون مرزی صدا و سیما ارکان اصلی مقاله های علمی و پژوهشی مذکور را تشکیل می دهند.

پژوهشنامه رسانه بین الملل با هدف تقویت تعاملات با مراکز دانشگاهی و استفاده از پتانسیل های آنها در آینده پژوهی رسانه ای، ترویج مطالعات راهبردی – رسانه ای در تحقیقات منطقه ای و جهانی، تقویت تولید فکر در زمینه مباحث دیپلماسی عمومی و جنگ نرم، ترویج مطالعات راهبردی در عرصه‌های ارتباطات، مدیریت رسانه، روابط و حقوق بین‌الملل بویژه با محوریت دیپلماسی رسانه‌ای منتشر می شود.

مقالات منتشر شده در این پزوهشنامه در پایگاه‌های علمی نورمگز، سیویلیکا، پرتال جامع علوم انسانی و مگیران نمایه می‌شوند. تعدادی از اساتید برجسته حوزه ارتباطات، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل در دانشگاه‌های تراز اول کشور و همچنین پژوهشگران و صاحب‌نظران برجسته رسانه عضو هیئت تحریریه و گروه داوران پژوهشنامه رسانه بین‌الملل هستند. همچنین گروه اجرایی آن شامل دکتر پیمان جبلّی، معاون برون مرزی و مدیر مسئول، دکتر احمد کاظمی، مدیر پژوهش های کاربردی برون مرزی و جانشین مدیر مسئول، دکتر محمدقلی میناوند، سردبیر و محمود ترابی اقدم، مدیر داخلی نشریه است.

آرشیو مقالات این نشریه علمی از پایگاه اختصاصی آن به نشانی http://imrl.arc.irib.ir و همچنین سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به آدرس http://arc.irib.ir  قابل دسترسی است.

پژوهشگران به ویژه در حوزه های ارتباطات، مطالعات رادیو و تلویزیون های برون مرزی، هنر بین الملل، روابط و حقوق بین الملل، علوم سیاسی و مطالعات رسانه های نوین برای ارسال مقالات در موضوعات مرتبط با پژوهشنامه و طی کردن فرایند داوری می توانند به سایت های مذکور مراجعه نمایند.